French GamerZ™ Index du Forum
French GamerZ™

 
French GamerZ™ Index du ForumFAQRechercherS’enregistrerConnexion
:: Kriza Financiare Globale Pdf Download ::

 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    French GamerZ™ Index du Forum -> Divers -> • Présentation des Membres •
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
opeianth


Hors ligne

Inscrit le: 05 Mai 2016
Messages: 96
Localisation: Milano

MessagePosté le: Sam 3 Sep - 21:28 (2016)    Sujet du message: Kriza Financiare Globale Pdf Download Répondre en citant
Kriza Financiare Globale Pdf Download > urlin.us/3zkg9


Kriza Financiare Globale Pdf Download


bd40bc7c7a
Kriza ekonomike e 1929-2010 n bot dhe Shqipri #MesueseAurelaKush prfitoi nga kjokriz?Ata q prfituan jan edheprgjegjsit kryesor t ksajkrize, e ata jan menaxherte shumt , bankiert ,financuesit e mdhenj,ndrmjetsuesit bankar efinanciar, spekulantt,fituan bankat e mdha tcilat fituan nga investimet erealizuara , ndrsainvestimet e pavler i bartnme mjeshtri n barrn ebuxhetit shtetror,gjithashtu kto bankafituan edhe duke i blerbankat tjera konkurrueseme nj mim simbolik dukeprforcuar pozicionin e tyren treg.Kush humbi nga kjo kriz?Humbn kryesisht bankat dhe financuesit e ndryshm q plasuan kursimete tyre financiare n kto produkte financiare n krkim t nj fitimi m tmadh.Humbn fondacionet e ndryshme pensionale, fat t njjt psoi edhe FondiPensional i Kosovs i cili si thuhet vetm gjat vitit 2008 humbi rreth 100mln Euro, ndrsa tani mbi 400 mln Euro , ndrsa pr fondet e privatizimitnuk ka informacione se ku jan t investuara ose sa sht vlera e sotme etyre, por vetm thuhet se jan t investuara n vend te sigurt.Humbi qytetari, miliona familje prmes uljes s fuqis blerse dhe rritjes statimit t cilin duhet ta rris shteti pr ti mbuluar ato produkte t infektuarafinanciare.Humbn mijra t punsuar pr shkak t falimentimit t shum fabrikave tautomjeteve , ndrsa po vazhdon n sektorin e ndrtimtaris, industris,hoteleris dhe mbi t gjith ekonomin.Humbsi m i madh pa dyshim sht sistemi kapitalist botror.T gjitha vendet e gjendura t paprgatitura ndaj ksaj krize po lvizin ndrejtim t rezistimit t saj pa pasur nj strategji t prbashkt, kryesishtjan t orientuar n: ruajtjen e vendeve t puns, ruajtjen dheprmirsimin e fuqis blerse, dhe n rimkmbjen e ekonomis.20. Pas disa kohsh, krkesa e rritur prplaset meaftsin pr t prodhuar ose me ofertn e aktiviteteve financiare ekzistuese.mimet ngrihen, duke u dhn vend mundsive t reja t fitimeve dhe duketrhequr siprmarrje dhe investitor t tjer. SipasKindleberger, tregu arrin nj gjendje euforie. Kto ngjarje detyruan qeverinamerikane por edhe t vendeve t tjera t zhvilluara t blejn kredit e kqijaduk u br n kt mnyr aksionere kryesore t ktyre institucioneve.Planet e shptimit t sektorve bankar t rrezikuar, fillimisht u pasuan nSHBA dhe Europ nga dy aktor t mdhenj q ishin qeverit dhe BankatQendrore. Nj anekdot e cituar nga Bauman n nj shkrim t funditmbi krizn flet pr dy qasje t ndryshme siprmarrse.

Zhvillohet nj efekt retroaktivpozitiv, prderisa investimet e reja prcaktojn rritje t t ardhurave qstimulojn investime t reja dhe rritje t reja t t ardhurave. Lidhur me kushtet e dhnies s kredis, bankatkan forcuar standardet e aplikuara pr kredin nprmjet rritjes skrkess pr kolateral, n raport me madhsin e huas. Blihej njobligacion me para reale, banka arktonte para, duke u huazuar m passiprmarrsve apo individve t thjesht q synonin t investonin naksione, kshtu q me nj sasi monedhe t barabart me 100, mund tbliheshin tituj t llojeve t ndryshme t barabarta me 200 apo 300. Kta blers krkonin kto produkte sepse premtoninprofit t lart, i cili shihet me krizn e paraqitur se sht profit virtual e joreal dhe n kt rast bankat bartin dy lloje rreziqesh: rrezikun e kredive t akorduara dhe rrezikun e kredive te marra nga vet bankat (d.m.th. Thelbi i lidhjes son me krizn, sipas meje, ka t bj memodelin q ne kemi marr pr t imituar i cili, n fakt, sipas analistve m tthell t ksaj krize, sht shkaku kryesor i saj.Para s gjithash duket thn se klasa jon politike nuk ka qen asnjher eaft t zhvilloj nj qndrim kritik ndaj modeleve q kemi imituar nprgjithsi dhe po ashtu aq m pak sht treguar e aft t adoptoj nmnyr krijuese dhe pozitive at q mund ti shkonte realitetit ton. Pas shummuajsh euforie t madhe, bursa amerikane njohu nj rnie t fort por jo ttill sa tu bnte me dije operatorve nj kolaps pasues n ekonomi.Ekonomia amerikane tregoi shenja t dobta rigjallrimi dhe kriza emparshme e tetorit u duk vetm nj ndales e prkohshme e ekspansionitekonomik. Ekspertt thon se sasia e kredive tkqija n rajon duket se do t vijoj t rritet edhe gjat vitit 2010, gj qtregon se rreziqet pr rnie m t thell ekonomike nga ajo q sht par deritani, jan t shumta.Deri tani Polonia ka qen nj prjashtim, pasi ia ka dal t shmangrecesionin dhe qeveria pret rritje prej 1 prqindsh kt vit. Kjo gj do t ndikonte direkt nnivelin e fluksit turistik vjetor n vendin ton dhe n t ardhurat qregjistrohen prej ktyre hyrjeve.

the damned and the beautiful american youth in the 1920s pdf downloadtamil recipes in tamil language pdf downloadfolland real analysis download djvu to pdffudenberg game theory ebook pdf downloadrashan card form up pdf downloadbaixaki download gratis programa pdfceramic tiles industry pdf downloadnorm-referenced and criterion-referenced assessment pdf downloadcomplejidad de algoritmos pdf downloadjump point 12 pdf download


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Sam 3 Sep - 21:28 (2016)    Sujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    French GamerZ™ Index du Forum -> Divers -> • Présentation des Membres • Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  

Index | Panneau d’administration | forum gratuit | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
onyx © theme by larme d'ange 2006
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com